Vue.js چیست؟ – Vue.js چیست و چه مزایایی دارد؟

۲۷ آبان ۱۳۹۸

Vue.js چیست و چه مزایایی دارد

توسعه ی نرم افزار یکی از محبوب ترین مشاغل در میان مردم و شرکت هاست. برنامه نویسان از تکنیک ها و ابزار های مختلفی برای راه اندازی موفقیت آمیز برنامه ها استفاده می کنند. تکنیک های متعددی نیز در جهت سریع تر، جذاب تر و کاربر پسند کردن برنامه ها مورد استفاده قرار می گیرد. Vue.js یکی از آن تکنیک های نرم افزاری است که به طور گسترده ای در سراسر دنیا برای توسعه ی وب استفاده می شود. در واقع Vue.js یک فریم ورک جاوا اسکریپت است که ابزار های مختلفی برای ساختن رابط کاربری در اختیار ما قرار می دهد.

مزایا:

استفاده از تکنولوژی Vue.js مزایای زیر را به همراه دارد:

  • سایز بسیار کوچک

موفقیت فریم ورک های جاوا اسکریپت به اندازه ی آن ها بستگی دارد. هر چه کوچک تر باشند، کاربردی تر خواهند بود. یکی از برتری های Vue.js اندزاه ی کوچک آن است. سایز این فریم ورک 18-21 کیلوبایت است و کاربر می تواند در کم ترین زمان آن را دانلود و استفاده کند. سایز کوچک این فریم ورک به معنی کند بودن آن نیست. بلکه این فریم ورک می تواند به خوبی با همه ی فریم ورک های حجیم مثل ری اکت جی اس، آنگولار.جی اس و امبر. جی اس رقابت کند.

  • فهم و برنامه نویسی آن آسان است

یکی از دلایل محبوبیت این فریم ورک، فهم آسان آن است.  به دلیل ساختار ساده ای که Vue.js  دارد، کاربر می تواند به راحتی می تواند آن را به پروژه ی وب خود اضافه کند. در این فریم ورک امکان توسعه ی تمپلیت های کوچک و بزرگ وجود دارد که به کار سرعت می بخشد. در صورت بروز هر گونه مشکل، کاربرد می تواند به راحتی بلاک های ارور دار را پیدا کند. همه ی این امکانات به واسطه ی ساختار ساده ی آن فراهم شده است.

  • یک پارچگی و ادغام ساده

Vue.js به دلیل فراهم کردن امکان یک پارچه سازی ساده با اپلیکیشن های موجود در میان برنامه نویسان محبوب است. این امکان به دلیل اینکه Vue.js بر پایه ی جاوا اسکریپت ساخته شده است ایجاد شده در نتیجه می تواند با همه ی برنامه های جاوااسکریپت ادغام شود. با استفاده از این ابزار ما می توانیم به راحتی برنامه ی وب جدید بنویسیم و یا برنامه های موجود را تغییر دهیم. این یک پارچه سازی به دلیل اینکه Vue.js برای همه چیز کامپوننت دارد امکان پذیر است.

    • داکیومنت سازی دقیق

برنامه نویسان همیشه به دنبال فریم ورک هایی هستند که داکیومنت سازی دقیق و با جزئیات داشته باشند زیرا نوشتن برنامه ی اول را برایشان ساده تر می کند. داکیومنت سازی در Vue.js به قدری ساده است که هر کاربری که کمی درمورد جاوا اسکریپت و HTML بداند، می تواند برنامه یا صفحه ی وب خودش را بنویسد.

  • انعطاف پذیری

انعظاف پذیری زیاد نیز یکی دیگر از مزایای Vue.js است. این ویژگی به کاربر اجازه می دهد تا با استفاده از نود های مجازی تمپلیت های خودش را در فایل های HTML، جاوا اسکریپت، و جاوا اسکریپت خالش بنویسد. این انعطاف پذیری باعث آسان تر شدن فهم ری اکت.جی اس، آنگولار.جی اس و دیگر فریم ورک های جدید جاوا اسکریپت می شود. Vue.js مزایای بسیاری دارد که نوشتن برنامه هایی که مستقیما از مرورگر اجرا می شوند را آسان می کند.

  • تعامل دو طرفه

آخرین مزیت Vue.js که به آن می پردازیم، امکان تعامل دو سویه به واسطه ی معماری MVVM است که مدیریت بلاک های HTML را برای ما آسان تر می کند. در این مورد Vue.js بسیار به آنگولار. جی اس شباهت دارد با این تفاوت که سرعت بلاک های HTML را نیز بیشتر می کند.

 Vue.js چیست؟ - Vue.js چیست و چه مزایایی دارد؟

در آخر می توانیم بگوییم که Vue.js برتری واضحی نسبت به فریم ورک های پیشین مثل آنگولار.جی اس و ری اکت.جی اس دارد. به عبارتی، همه ی ویژگی های فوق العاده ی فریم ورک های قبلی را یک جا برایمان فراهم می کند.