Python چیست؟ – پایتون چیست ؟ – چرا پایتون؟

۲۷ آبان ۱۳۹۸

پایتون: 7 دلیل مهم برای استفاده از پایتون

با توجه به تازه ترین شاخص های مجمع برنامه نوسی TIOBE، پایتون محبوب ترین زبان برنامه نویسی است. Python زبانی سطح بالاست که برای اهداف زیادی مناسب است. می توانید از پایتون برای نوشتن برنامه های دسکتاپ GUI، وبسایت و برنامه های وب استفاده کنید. پایتون همچنین به عنوان یک زبان برنامه نویسی سطح بالا امکان دسترسی به کارکرد های هسته ای برنامه را با انجام دادن کارهای معمول برنامه نویسی، فراهم می کند. سادگی قواعد ساختاری برنامه نویسی در این زبان باعث می شود برنامه ای ساده و ماندگار داشته باشید. دلایلی وجود دارد که می گوید چرا باید برنامه نویسی با پایتون را به زبان های دیگر ترجیح دهید.

7 دلیل برای اینکه برنامه های نرم افزاری را در زبان پایتون بنویسید

Python چیست؟ - پایتون چیست ؟ - چرا پایتون؟

  • کدهای خوانا و ماندگار

در برنامه نویسی برای ساده تر کردن نگهداری و به روز رسانی، باید به کیفیت سورس کد (کد مبدا یا منبع) آن توجه کنید. قواعد سینتکس یا ساختاری پایتون به شما اجازه می دهد بدون نوشتن کدهای اضافه به هدف خود برسید. علاوه بر این، پایتون بر خلاف زبان های دیگر، روی خوانا بودن کد تمرکز می کند و به شما امکان استفاده از کلید واژه های انگلیسی را به جای علائم نگارشی می دهد. به همین دلیل، می توانید برنامه ی مورد نظرتان را بدون هیچ کد اضافه ای در پایتون بنویسید. کدهای تمیز و خوانا به شما کمک می کند به راحتی برنامه ی خود را آپدیت کنید.

  • پارادایم های مختلف برنامه نویسی

پایتون مانند بسیاری از زبان های برنامه نویسی مدرن، از پارادایم های متعددی پشتیبانی می کند. این زبان از برنامه نویسی ساخت یافته (structured programming) و شی گرا (object oriented) کاملا پشتیبانی می کند. ابزارهای این زبان، مفاهیم مختلف برنامه نویسی کاربردی و وجه محور (functional and aspect-oriented programming ) را نیز پوشش می دهد.

پایتون سیستم داینامیک و حافظه ی خودکار نیز دارد. ابزارهای این زبان و پارایم های برنامه نویسی به شما کمک می کند از زبان پایتون برای ساخت برنامه های نرم افزاری سنگین و پیچیده استفاده کنید.

  • سازگاری با بیشتر سیستم ها و پلت فرم ها

در حال حاضر پایتون از سیستم های فعال زیادی پشتیبانی می کند. می توانید مفسر Python را روی سیستم ها و پلت فرم های دیگر نیز اجرا کنید. پایتون یک زبان برنامه نویسی ترجمه شده نیز هست. پایتون به شما اجازه می دهد یک کد را بدون نیاز به کامپایل کردن (بازگردانی) مجدد، روی پلت فرم های مختلف اجرا کنید.

به همین دلیل نیازی به کامپایل کردن پس از ایجاد هر تغییر، نخواهید داشت. می توانید برنامه ی اصلاح شده را به راحتی اجرا کنید و تغییرات را بررسی کنید. این ابزارها به شما اجازه می دهد بدون صرف زمان اضافه، در کد ها تغییر ایجاد کنید.

  • کتابخانه ی استاندارد و قوی

کتابخانه ی استاندارد و بزرگ پایتون باعث برتری این زبان نسبت به زبان های دیگر می شود. این کتابخانه به شما اجازه می دهد با توجه به نیازتان، از میان ماژول های متعدد یکی را انتخاب کنید. هر ماژول قابلیت اضافه کردن عملکرد های بیشتر را، بدون نوشتن کد اضافه، فراهم می کند. برای مثال در هنگام نوشتن برنامه ی وب در زبان پایتون، می توانید از ماژول های خاصی برای پیاده سازی سرویس های وب، اجرای عملگر های رشته ای، مدیریت اینترفیس (رابط) سیستم عامل و کار کردن با پروتکل های اینترنتی استفاده کنید. حتی می توانید با گشتن در مستندات کتابخانه ی استاندارد پایتون، اطلاعاتی درمورد ماژول های مختلف کسب کنید.

  • ابزارهای زیاد و فریم ورک های اپن سورس

پایتون به عنوان یک زبان اپن سورس به شما اجازه می دهد هزینه های برنامه نویسی را کاهش دهید. حتی می توانید از فریم ورک ها، کتابخانه ها و ابزار های اپن سورس متعدد برای کاهش زمان برنامه نویسی، بدون بالا رفتن هزینه، استفاده کنید. حتی می توانید برای رسیدن به هدفتان، مناسب ترین ابزار و فریم ورک را از میان گزینه های بسیار زیادی که دارید انتخاب کنید. برای مثال می توانید برنامه نویسی وب را با استفاده از فریم ورک هایی مثل Django ، Flask ، Pyramid ، Bottle و Cherrypy سریع تر و ساده تر انجام دهید. همین طور می توانید به نوشتن برنامه های دسکتاپ GUI با استفاده از فریم ورک های GUI پایتون و جعبه ابزارهایی مثل PyQT, PyJs, PyGUI, Kivy, PyGTK و  WxPythonسرعت ببخشید.

  • ساده سازی توسعه ی برنامه های نرم افزاری پیچیده

پایتون یک زبان برنامه نویسی جامع است به همین دلیل می توانید از آن برای نوشتن برنامه های وب و دسکتاپ استفاده کنید. همچنین می توانید از Python برای نوشتن برنامه ی علمی و محاسباتی پیچیده نیز استفاده کنید. پایتون به گونه ای طراحی شده که می تواند آنالیز داده و مصور سازی (visualization) را ساده کند. می توانید بدون صرف زمان و انرژی زیاد، از ابزارهای آنالیز داده ی پایتون برای حل داده های بزرگ استفاده کنید. همچنین می توانید از کتابخانه های مصورسازی داده و APIهای پایتون برای مصور سازی و نمایش بهتر و موثرتر داده ها استفاده کنید. بسیاری از برنامه نویسان پایتون از این زبان برای رسیدن به هوش مصنوعی و فرایند های طبیعی زبانی استفاده می کنند.

Python چیست؟ - پایتون چیست ؟ - چرا پایتون؟

  • قابلیت برنامه ی نویسی آزمایش محور (TDD)

می توانید از پایتون برای ساختن پروتوتایپ برنامه های نرم افزاری استفاده کنید. همچنین در پایتون می توانید برنامه ی نهایی را مستقیما با اصلاح کد اولیه بسازید. حتی پایتون با داشتن قابلیت برنامه نویسی آزمایش محور به شما این امکان را می دهد که به راحتی کدها و آزمون های شبیه سازی را اجرا کنید. می توانید به سادگی کد تست های مورد نیاز را از پیش بنویسید و سپس از آن برای ارزیابی پیوسته کد برنامه استفاده کنید. این تست می تواند کد را بررسی کند تا به اهداف از پیش تعیین شده ی کد مبدا نیز برسد.

با این وجود زبان پایتون نیز مانند زبان های دیگر کاستی های خود را دارد. Python برخی از ابزارهای داخلی زبان های مدرن امروزی را ندارد. در نتیجه، شما مجبورید از کتابخانه های پایتون، ماژول ها و فریم ورک ها برای سرعت بخشیدن به برنامه نویسی خود استفاده کنید. مطالعات متعددی نیز نشان داده است که پایتون از بسیاری از زبان های رایج ماند جاوا و C++ کند تر است. باید با از طریق runtime  custom یا ایجاد تغییر در کد برنامه، سرعت برنامه ی پایتون را افزایش دهید. اما همیشه می توانید از پایتون برای ساده و سریع تر کردن برنامه نویسی و نگهداری نرم افزار استفاده کنید.