Meteor JS چیست؟ – Meteor JS چیست و چه امکاناتی دارد؟

۲۹ آبان ۱۳۹۸

مقدمه ای بر فریم ورک Meteor.js

Meteor یک پلت فرم کامل برای ساخت برنامه های موبایل و وب زمان واقعی با استفاده از جاوا اسکریپت است. Meteor فریم و ورک یا کتابخانه ای نیست که مثل فریم ورک Express در جهت ساده کردن برنامه نویسی وب در Node.j یا django در پایتون، برای کمک به حل مشکل خاصی ساخته شده باشد؛ بلکه فریم ورکی است که برنامه نویسان را قادر می کند برنامه های مدرن و سطح بالای وب بسازند.

پیش نیازهای یادگیری Meteor

اگر پیش از شروع کردن Meteor، با Node.js آشنا شوید خوب است. اگر چیزی درمورد آن نمی دانید، اشکالی ندارد؛ می توانید لیست آموزش های ما درمورد Node.js را برای شروع طالعه کنید.

چرا باید از فریم ورک Meteor استفاده کنیم

Meteor JS چیست؟ - Meteor JS چیست و چه امکاناتی دارد؟

فریم ورک Meteor مزایای زیر را به همراه دارد:

کد های کمتر

Meteor همه ی کامپوننت های مورد نیاز شما برای ساختن برنامه های زمان واقعی وب را مثل Node.js برای Server و Mongo برای database، در قالب مدل برنامه نویسی واکنشی فراهم می کند.

Meteor مثل یک ماشین با همه ی ابزار های لازم برای رانندگی است.

استفاده از یک زبان در همه جا

Meteor از دیتابیس سرور تا مشتری، فقط از جاوا اسکریپت استفاده می کند. Mongo یک موتور اپن سورس دیتابیس است که از JSON استفاده می کند. Meteor روی Node.js ساخته شده است که خود مثل هر کتابخانه های مشتری دیگر از جمله آنگولار، جاوا اسکریپت است.

مدل برنامه نویسی وکنشی درون ساخت

مدل برنامه نویسی واکنشی برای برنامه ی وب زمان واقعی ضروروی است. این مدل امکان مدیریت جریان اطلاعات را در تغییر ( تغییر Client side یا back-end side ) فراهم می کند.

یکی از بهترین مثال ها برای توضیح این موضوع، سیستم لایک و کامنت فیس بوک است. به محض اینکه عکس کسی را لایک می کنید، در دیتا بیس آپدیت می شود و آن کاربر مطلع می شود. درمورد کامنت گذاشتن برای پست دیگران نیز همین اتفاق می افتد.

با Meteor نیازی نیست نگران کد نویسی این مدل باشید. آماده هست و می توانید از آن استفاده کنید.

گسترش سریع

Meteor امکان “گسترش با یک دستور” را فراهم میکند. همچنین گسترش اپلیکیشن نمونه نیز در سایت اصلی Meteor رایگان است.