مقایسهAngular و React ؟ – Angular چیست؟ – React چیست؟

۳ آذر ۱۳۹۸

چرا برنامه نویسان قصد دارند به جای Angular از React استفاده کنند؟

بیشتر برنامه ­نویسان وب با این واقعیت هم نظرند که ورک Angular و  React چهارچوب و مجموعه جاوااسکریپت با متن باز و  طراحی سمت کاربر هستند.

از زمانیکه انگولار به بازار رسید در مقایسه با ری ­اکت خیلی زودتر تبدیل به یکی از زبان­های با استفاده بالا در برنامه نویسی برای ساخت بهترین برنامه­ های وب شد.

یکی دیگر از عواملی که به نفع آن کار کرد، حمایت و اعتماد گوگل بود که به برنامه نویسان در حل بسیاری مسائل مرتبط با توسعه برنامه­ های تک صفحه ­ای کمک می­کرد.

در واقع مزایای متعدد دیگری هم مثل برنامه کراس پلت­فرم، هماهنگ سازی اتومات داده بین الگو و مشاهده مولفه­ ها وجود داشت.

گرچه زمانیکه ری­ اکت به میدان آمد، رانشی در سرمشق غالب وجود داشت. برنامه ­نویسان آهسته و مرحله به مرحله شروع به حرکت از انگولار به سمت ری­ اکت کردند. چرا که به لحاظ سرعت، کارایی، مشاهده مجموعه، API ساده و مولفه­ های آسان خیلی بهتر از انگولار بود.

همچنین انگولار معدود مشکلاتی داشت که موجب ناراحتی برنامه نویسان می­شد، در نتیجه آن­ها دنبال گزینه جدیدی

می ­گشتند.

چند مشکل Angular

  • یکی از عواملی که برنامه­ نویسان را به جستجوی فراتر از انگولار سوق داد، منحنی یادگیری شیب دارش بود. همچنین راه­ های مختلفی را برای انجام یک کار پیشنهاد می­داد که معمولا موجب سرگردانی برنامه­ نویسان برای دستیابی به بهترین روش می­شد.
  • جاوااسکریپت برای استفاده از انگولار اجباری بود. به علاوه برنامه­ نویسان ملزم بودند درباره الگوهای معماری MVC (کنترل­گر مشاهده الگو) اطلاعات داشته باشند. نقطه ضعفی که می­تواند بسیار وقت گیر باشد.
  • گرچه استفاده از اتصال دوطرفه می­تواند موجب ارتقا سود شود اما اگر در ابعاد بزرگتر به مسئله نگاه کنیم صرفا موجب پیچیدگی می­شود و بر اجرای برنامه­ های وب تاثیر منفی می­گذارد.
  • وابستگی به DOM برای اجرا، کار را برای آزمایش و اشکال زدایی فرآیند اجرا دشوار می­کند.
  • بیش از 2000 ناظر وجود دارد که می­توانند به شدت UI را آهسته کنند.

 React به­ عنوان جایگزین

یکی از بهترین تغییر­هایی که برنامه ­نویسان یافته­ اند، جایگزینی ری­ اکت به جای انگولار است.

حال سوال اینست که چرا ری­ اکت؟ خب، یکی از واضح­ترین دلایل این که ری­ اکت اساسا یک مجموعه جاوااسکریپت است که برای ایجاد مواجهات کاربران که توسط فیس بوک توسعه داده شده، استفاده می­شود.

به ­همین دلیل نمی­توانید آن را مثل سایرین در رده فریمورک بگذارید. گرچه مثل انگولار می­توانید برنامه­ های تک صفحه ای بنویسید و حتی مولفه­ های جامع بنویسید.

برخلاف Angular ، ری­ اکت اتصال داده یک طرفه و تمرین DOM مجازی را مهیا می­کند. همچنین روش­های چرخه زندگی را به منظور اجرای کدها در نقاط تنظیم در موارد شکست مولفه­ ها استفاده می­کند.

بعلاوه اجازه اجرای JSX را می­دهد که در ساختاربندی ارائه اجزا کمک می­کند و از ترکیب شناخته شده استفاده می­کند.

مقایسهAngular و React ؟ - Angular چیست؟ - React چیست؟

دلایلی که برنامه­ نویسان  ری­ اکت  ( React ) را گزینه بهتری از انگولار می­دانند

 React سریع و کارا است

این واقعیت را ذکر کردیم که ری­ اکت بیشتر یک مجموعه است تا فریم ورک. بنابراین مستقیما با DOM کار نخواهید داشت بلکه سراغ لایه DOM مجازی خواهید رفت. این چیزی است که سرعت توسعه را بیشتر می­کند.

اگر شما متناوبا ارائه می­کنید، ری­ اکت با DOM مجازی متفاوت است. به این معنا که تنها بخش­هایی از DOMواقعی را آپدیت می­کند که نیاز به آپدیت دارند.

درواقع DOMمجازی ویژگی فوق ­العاده­ ایه که در دست داشته باشین. همچنین مشکلات مرتبط با مسائل مرورگرهای متقاطع را حل می­کند. برنامه ­نویسان دسترسی دارند به مرورگر متقاطع یکپارچه API که حتی با مرورگر قدیمی ای مثل انترنت اکسپلور ورژن 8.0 هم کار می­کند.

 React به خوبی با  UI مبتنی بر اجزا هماهنگ می­ شود

ری ­اکت به خوبی در جایگاه مواجهه کاربر مبتنی بر اجزا قرار می­گیرد و به پیمانه سازی برنامه و جداسازی علایق برای هرکدام کمک می­کند.

شما می­توانید مشابه آزمایش کردن هر یک اجزا برنامه سازی کنید. ری ­اکت مجموعه ­ای است که روی حل یک مشکل با پیشنهاد ابزاری برای ارتقا اجزا تمرکز می­کند.

مزایای JSX

با ری ­اکت مزایای اضافی JSX را بدست خواهید آورد که همان نحو خودش است که در ارتقا اجزا کمک می­کند.

اینجاست که برنامه نویسان می­توانند عناصر HTML و جاوااسکریپت را مخلوط کنند درحالیکه از JSX بطور مجزا از اجرای سبک درون برنامه ­ای استفاده می­کنند. جاوااسکریپت اساسا ارتقا و دستکاری در DOM را فراهم می­کند اما به HTML اضافه شده است.

بغیر از این مسئله JSX امکان به کار گرفتن ویژگی­های متفاوت جاوااسکریپت را می­دهد مثل نقشه و فیلتری که گره­های DOM را نشان می­دهد.

مزیت اتصال داده منفرد

در انگولار تبصره ­ای از اتصال دوطرفه داده وجود دارد و به همین دلیل ری ­اکت از این جنبه آن را کنار زده است. لازم است بدانید که نوعی معماری به نام فلوکس این جریان یک طرفه داده را در جاوااسکریپت ممکن کرده است.

فیس بوک این امکان را بطور مجزا از تسهیل رفع ایرادات و از طریق مشاهده مجموعه به قصد ساده ­سازی توسعه کار، ارتقا داده است. مزیت بزرگتر آن است که شما می­توانید آن را با سایر چهارچوب­ها ترکیب کنید.

انعطاف ­پذیری در اجزای اصلی

ری­ اکت اکوسیستمی است که حول ارتقا اجزا ساخته شده است و به شما در انتخاب اجزای اصلیتان اختیار می­دهد تا مشکلات را متوجه شوید. به سادگی و راحتی امکان تغییر اجزا را فراهم می­کند و این گونه کار برنامه­نویسان را تسهیل میکند.

برای مثال، می­توانید Redux یا MobX را برای مدیریت اصلی بردارید. درواقع اجزای هسته­ ای نیز می­توانند تغییر کنند. مثلا می­توانید از مجموعه­ هایی شامل اینفرنو و پره­ اکت بعنوان جانشین ری ­اکت استفاده کنید. این امکان را در انگولار به عنوان چهارچوب جاوااسکریپت به عنوان راه­ حل ­های خودش نخواهید یافت.

جاوااسکریپت هم ریخت

یکی از بزرگترین معایب برنامه­ های وب جاوااسکریپت تک صفحه ­ای این است که هنگام حرکت کند توسط ماشین­های جستجو، محصور می­شود.

اما خبر خوب اینکه ری­ اکت راه حلی برای این مسئله یافته و ظرفیت این را دارد که نرم ­افزار­ها را روی سرور پیش نمایش دهد قبل از اینکه به بروزر ارسال شوند.

این امکان در ذخیره نرم­ افزارهای زنده کمک کننده است. خزندگان ماشین جستجو بسیار به افزایش شانس SEO ناشی از پیش نمایش پاسخ سرور بستگی دارند.

حمایت جامعه­ ای بزرگ

یکی از جنبه­ هایی که برنامه ­نویسان را مجبور به حرکت از انگولار به سمت ری ­اکت کرد افزایش اعضای این جامعه در سراسر جهان بود.

با گذشت هر روز افراد جدید در حال ساخت اجزای اساسی هستند و همچنین به دنبال آزمایشات و ایده ­های مبتکرانه میگردند. در نتیجه اکوسیستم دارد در مسیر جدیدی قرار می­گیرد.

برنامه­ نویسان در حال یادگیری از سایر کمپینرهای باتجربه در جامعه ­شان هستند و همچنین می­توانند از اعضا در مواقع گیرافتادن در مشکلی کمک بگیرند.

منظره و کنترل­ بطور یکجا

اپ­ های وبی که جدیدا معرفی شده­ اند در یک موضع متفاوت عمل می­کنند و همینطور این ایده خوبی نیست که همیشه روشی مرسوم را دنبال کنند.

با در نظر داشتن این مسئله، لازم است بدانید که منظره و کنترل شدیدا به یکدیگر وابسته ­اند و شما باید لایه منظره را همراه با برهم کنش کاربر بدون هیچ آشفتگی در سرور آپدیت کنید.

ری­ اکت رهیافتی متفاوت را انتخاب کرده که منظره و کنترل را یکجا نگه می­دارد. برخلاف سایر چهارچوب ­ها که از موتور بخش سوم استفاده می­کنند.

 

 React همچنین ساخت اپلیکیشن­های بزرگ را حمایت می­کند

زمانیکه شما در حال ساخت برنامه­ ای بزرگ هستید نیاز به دستیاری لودکننده­ ها و بسته­ های نرم ­افزاری دارید تا نیازهای کاریتان را تامین کنند.

گرچه چهارچوب­ های جاوااسکریپت این نمونه مهم را پیشنهاد نمی­دهند و در نتیجه برنامه ­نویسان به سمت ری ­اکت حرکت می­کنند.

ری­اکت، RequireJS، Browserify و Webpack  را پوشش می­دهد تا به هدف برسد. درواقع با Browserify ساخته شده است. با این وجود ، هنگام درج تصاویر به پشتیبانی LESS یا CoffeeScript نیاز دارید.

جمع­ بندی

برای آن­هایی که به خوبی به استفاده از انگولار عادت کرده ­اند و در این چهارچوب خبره شده­ اند احتمالا جابجایی به سمت ری­ اکت بیشتر به دلیل جریان یکطرفه داده سخت خواهد بود.

با این وجود همانطور که از آن استفاده می­کنید و تکنیک ­ها را تمرین می­کنید احتمالا آسان­تر از Angular می­یابیدش و از ایجاد مواجهات کاربران با استاندارد بالا لذت خواهید برد.

اگر دنبال خدمات ارتقا ReactJS برای پروژه­تان هستید، هم اکنون با ما برای نیازمندی­های حرفه­تان تماس بگیرید. برنامه­ نویسان ReactJS ما تجربه­ های بسیاری در این چهارچوب دارند.